
“БОК” АД с нов сайт в ‘beta’ режим. За контакт и поддръжка може да се свържете с нас на [email protected]
Всеки родител е бил в ситуацията да критикува своето дете за това, че играе прекалено много игри. Но знаете ли, че употребата на мобилни и компютърни игри има и ползи в областта на финансовата грамотност на деца?
А сега нека разгледаме малко статистика. Данните на НСИ от 2022 година сочат, че 87.3% от домакинствата в България имат достъп до интернет и същевременно почти всички домакинства с деца (96 %) имат такъв. 16% от тези потребители са деца и използват интернет за Играене и изтегляне на игри.Обобщено над 1 милион деца в България играят игри, като повечето използват мобилно устройство.
Игрите са най- лесния начин за едно дете да разбере света около себе си. Включително и това как работят парите.
Парите (tokens, coins, etc.) в игрите се купуват с истински пари или се “изкарват” с труд.
Видове парично присъствие в игрите:
Повечето големи заглавия (като League of legends, DoTa 2, CS 2) може да се инвестират истински пари в дизайнерски предмети, но това не повишава шанса за успех на играчите. Повечето игри от този вид са за компютри.
Някои от този вид игри не просто има “покупки в играта”, но и самите те струват определена сума. Примерно игрите за конзоли като PS4 и 5 са платени.
Подходящи за придобиване на парична култура на деца и подрастващи.
“Pay to win” са тип игри, в които напредваш, използвайки истински пари. Много от тези игри са именно за телефони . Ако Вашето дете играе такива игри, то би значило, че колкото по- дълго продължава да играе тази игра, толкова повече ще харчи за нея.
Този вид неподходящ и вреден за паричната култура на деца и подрастващи.
Има, разбира се, и напълно безплатни игри както за компютър, така и за телефон, но дори и в тях има парично присъствие. Просто парите, с които се купуват предмети или други неща от играта са си виртуални и се трупат с часове, прекарани в игра и добри умения.
Неутрални, до умерено полезни за придобиване на парична култура.
След като вече знаем, че има и реални и виртуални пари в игрите и кои точно дават финансова култура на деца и подрастващи, нека видим как да извлечем ползи.
Ето някои финансови съвета за родители на деца и/или подрастващи играещи на компютърни игри.
Да кажем, че Вашето дете има PS5. То най- вероятно ще иска да си купи множество игри и постоянно ще Ви иска пари за тях. Може да използвате това обстоятелство като го накарате да си оформи месечен бюджет за игрите си и да Ви го подава в началото на всеки месец в писмен вид. Същото може да направите, но с хардуера. Детето Ви може да иска PS5, но Вие да имате пари за бюджетен PS4 втора употреба. Поставяйте финансови граници в гейминга и по този начин обучавайте своят син или дъщеря на финансово планиране и отговорност.
Бюджетът за игри на едно дете може да бъде първата му финансова таблица, на която обръща внимание и то с интерес работи по нея ежемесечно.
Доста често игрите са най- скъпи в момента на тяхното излизане. Тук е и моментът, в който да дадете ценен урок на своя син и дъщеря, че с търпение в живота, може да дочака момент на намаление и тогава да си купи любимото заглавие или пък предмет в дадена игра.
Този урок ще му помогне и в живота където също не трябва да се правят емоционални покупки, а да се изчаква правилния момент и намаление за такава.
Има игри, които буквално се играят с 1, 2 копчета. От тези игри не се научава нищо. Докато от друга страна има много игри, които развиват:
– умения за работа в екип (отборни игри);
– стратегическо мислене (стратегически игри);
– рефлекси и реакции (шутър и по- динамични игри);
– добра преценка и вземане на решения (Ролеви игри – RPG);
Подтиквайте своят син или дъщеря да играят именно такива игри, дори и да са платени. Това е форма на инвестиция в тяхното прото-образование. Това са игрите най- често от “вид №1” в предходната точка.
За да може по- пряко да следите образователния прогрес на Вашето дете, както и да участвате в гейминг разходите и вземания на решения, то се замислете дали не може да играете заедно с него.
Кое дете не би мечтало да поцъка “CS” с баща си? Или пък да поиграе “Спайдърмен” с майка си? Това може да бъде един от начините, по който да прекарвате време с децата си.
Ще ходят на училище или пък ще се срещат с приятели и ще се хвалят как играят със своят баща и колко е добър той на “League of legends”.
Вие пък тайничко ще му давате финансови уроци и ще го учите да взема правилни решения и да се развива от игрите, които така или иначе играе.
Ползите са както социални, така и образователни, ако се включвате в гейминг живота на подрастващото поколение
– официални e-sports (може да ги проучите от тук);
– стратегически игри;
– игри с образователен елемент;
– шутъри и игри за рефлекси;
– повече PC и Console гейминг, по- малко мобилен;
– игри, които имат валути, които се трупат с игра, а не с реални пари;
– игри, закупени на намаление, по падащи в по- горните категории.
– Pay to win игри, които те карат да плащаш и плащаш;
– Твърде лесни за възрастта на играча игри, които дават никакви уроци и умения;
– твърде самостоятелни игри, в които нито вие може да се включвате, нито приятели на Вашето дете. Антисоциални.
– игри с насилие и неподходящи за определена възраст.
Такава статистика има за щатите. Там децата харчат средно по 19$ на месец за игри. Което спокойно може да се ползва и да определите един бюджет за своето дете, да кажем…
Около 15 лева/ мес. За гейминг
Няма нищо лесно в този живот. И трябва да започвате да му давате уроци. Просто на лист може да записва игрите, които иска да си купи (или итемите в игра) и да пресмята колко струват. Да ги разпределя по месеци, за да спазва Вашия бюджет.
Институтът за детски умове в щатите сочи следните показатели:
🕜 30 до 60 минути в учебни дни;
🕑 До 2 часа в неучебни дни.
© 2024 БОК. Всички права запазени. За нас • Политика за поверителност • Общи условия • Политика за директен маркетинг • Политика за бисквитки