“БОК” АД с нов сайт в ‘beta’ режим. За контакт и поддръжка може да се свържете с нас на [email protected]

Как да превърнем детето си в малък инвеститор ?

След като запознаете детето си с основите на финансовата грамотност, е време да ги потопите в дълбокото, като им покажете света на инвестициите. Това е знание, което те ще вземат със себе си в живота на възрастните.

И понеже децата съзравят в различна възраст, няма точни години, в които Вашето дете ще е готово да се справи със създаване на портфолио и разпределение на активи. Можете, обаче, да положите основите на инвестирането по всяко едно време от неговото порастване. За тази цел, ние сме тук, за да Ви помогнем. В по – долните редове сме подготвили изчерпателен наръчник, за това как да превърнете детето си в малък инвеститор.

Как да превърнем детето си в малък инвеститор

Какво означава акции и облигации?

Първият начин, по който може да интегрираме финансите в живота на бъдещите инвеститори, е като открием банкова сметка на детето си. Не трябва обаче да спирате само до тук. Следваща стъпка е да го запознаете с термините акции и облигации.

Акции

Как да превърнем детето с в малък инвеститор - акции

Акциите книжният еквивалент на съответната част от капитала. Те дават определени права на притежателите си, които се упражняват чрез предявяването и. На малчугана може да обясните, че това е документ, който дава права в определено дружество.

Акциите спадат към високорисковите инвестиции. Но освен рискът, при този виз капиталовложение, висока е и възвръщаемостта.

💡 СЪВЕТ: Обяснете на бъдещите инвеститори, че стойността на акциите не перманентна. Тя постоянно се покачва или намалява. По тази причина трудно може да предвидите ефектите и, за това рискът е по – голям.

Например, растежът и рентабилността могат да повишат стойността на акциите, но негатвните новини могат да я понижат. Въпреки това смеем да твърдим, че такъв тип събития са изключение. В последните години фондовият пазар се повиши последователно, като предлага солидна възвръщаемост.

Облигации

Как да превърнем детето си в малък инвеститор - облигации

Облигация и дългова ценна книга, която представлява заем, който се издава от емитента на облигацията, за да се финансират капиталовите пазари. Емитентите могат да бъдат държави (държавни облигации) или фирми (корпоративни облигации).

За разлика от акциите, облигациите са инвестиции с нисък риск, но и с ниска възвръщаемост. Те обикновено плащат малка сума над основния лихвен процент и са обезпечени от стабилни институции, например банки или правителства.

💡 СЪВЕТ: Може да предложите на малкия инвеститор закупуването на облигации, с по – нисък рейтинг, които могат да предложат по – добра възвръщаемост от стандартните, но и по – висок риск.

Със сигурност, обаче, трябва да представите цялостната картинка на бъдещите инвеститори. Кажете им, че има вероятност институцията, която предоставя облигацията да изпадне в неизпълнение, и че не могат непременно да разчитат на получаване на дохода, който очакват.

Задръжте вниманието на детето си

Наясно сме, че финансовите теми са по вкуса на малко възрастни, и на още по – малко деца. По тази причина най – добрият начин, по който може да задържите вниманието на детето си е като му обяснявате инвестирането чрез познати марки, като например Apple и Nike. Естествено, трябва да се съобразите с интересите на детето Ви. Ако то се интересува от самолети, запознайте го с Boeing.

💡 СЪВЕТ 1: Ако Вие притежавате акции, покажете на малкия инвеститор компаниите, които са част от Вашето портфолио.

💡 СЪВЕТ 2: Разгледайте страницата за контакти с инвеститори в различни компании. По този начин ще научите повече за печалбата на компанията тази година и колко хора работят там.

След като обясните и проучите конкретни фирми, попитайте децата си в какви акции биха инвестирали те. Сигурни сме, че колкото и малки да са, те разпознават любимите си брандове.

Проследете някои акции

Как да превърнем детето си в малък инвеститор - проследете някои акции

След приказките и теориите е време за действие. Оставете бъдещите инвеститори да изберат сами компанията, в която да вложат. Ако имате парите, купете няколко дяла от акциите и проверявайте заедно инвестицията, поне веднъж седмично. По този начин ще му покажете, на практика, как може да се покачи или да падне цената.

Има родители, които не са готови този риск. Спокойно, днешното време предлага голямо разнообразие от приложения, в които може да направите симулирано онлайн портфолио и да следите акции за забавление, без да се налага да купувате нещо. Бихме Ви препоръчали да започнете с финансовия симулатор на Investopedia.

Позволете на детето да инвестира

Когато децата Ви започнат да вървят по пътя към изграждането на малкия инвеститор в себе си, постепенно те ще започнат да натрупват все повече знания относно всякакъв вид капиталовложения. След като прецените, че то е готово, може да му позволите да направи само първата си инвестиция, особено ако има пари в спестовната си сметка.

Как да превърнем детето си в малък инвеститор - позволете на детето да инвестира

💡 СЪВЕТ: Не оставяйте детето си да инвестира всичките си пари в една компания. Предложете му да вложи по ⅓ във всяка фирма, като остави ⅓ в спестяванията си. Това ще им помогне да проследят възвръщаемостта на различни инвестиции.

Ако малчугана няма спестовна сметка, може да използвате ограничена сума пари и да  откриете попечителски фонд на детето си, където да може да прави инвестиции. Може да представите малкия инвеститор чрез онлайн брокер. Каквото и да изберете, обаче, първо трябва да се консултирате с данъчен експерт, за най – оптималния вариант.

Защо трябва да научим детето си да инвестира?

Уроците по инвестиции са от изключително значение за Вашето дете, защото по този начин то ще оцени стойността на парите и ще се научи само да борави с тях, чрез вземане на решения и поемане на реални рискове. Въпреки, че има възможност да загуби парите, то ще се научи, че инвестициите имат имат предимства и недостатъци. Това ще го подготви за живота му като възрастен.