
“БОК” АД с нов сайт в ‘beta’ режим. За контакт и поддръжка може да се свържете с нас на [email protected]
Да научим децата си да спестяват е ценен подарък, който ще им служи цял живот. А спестяването не е просто финансово умние – то изгражда дисциплина, отговорност и способност за планиране. В тази статия ще ви представим 10 практични съвета, чрез които да развиете този важен навик от ранна детска възраст и да направите процеса не само лесен, но и интересен.
Малките деца често не разбират от къде идват парите и как се печелят. Поради тази причина, е важно да започнете като отговорите на най-често задаваните въпроси, свързани с парите. Обяснете им, че парите са ограничен ресурс, който се получава в замяна на труд или услуги. Дайте им прости примери, като това, че вие напускате дома всеки ден за да ходите на работа. След като пристигнете на вашето работно място, извършвате съответния труд, за да спечелите пари. С тези пари вие купувате храната, която е в хладилника, плащате тока, за да работи телевизора и им купувате играчките, дрехите и всичко останало. Обяснете им, че парите не идват “магически” от банкомата или портфейла ви, а са резултат от вашите усилия.
За да направите концепцията по-осезаема, използвайте ситуациите в ежедневието. Следващия път, в който детето ви поиска нова играчка, обсъдете колко време ще работите, за да спечелите парите, които са нужни, за да я закупите. Такива примери ще му помогнат да осъзнае връзката между труда и възможността да се придобиват вещи.
Друга важна стъпка е да научите децата си да оценяват и това, което вече имат. Разговорите за стойността на парите и вещите им, ще го подготвят да взимат по-разумни решения в бъдеще и да оценяват усилията, които са или ще бъдат необходими. Тази основа не само ще им помогне да разбират по-добре света около тях,но и да развият уважение към труда и финансите от най-ранна възраст.
Осигуряването на “джобни” пари на децата е един от най-добрите начини да ги научите на финансово планиране и отговорност. Така те имат възможността да управляват собствените си средства, да взимат решения как да ги похарчат и да разберат последствията от тези решения.
Първата стъпка е да определите фиксирана сума, която да им давате всяка седмица или месец, в зависимост от възрастта. Малчуганите е добре да получават по-малки суми за дребни покупки, докато по-големите могат да получават повече, за да покриват своите нужди, като излизания с приятели и училищни консумативи. Важно е да им обясните, че тези пари не са безкрайни и трябва да ги разпределят разумно. Тук може да намесите спестяванията, като ги насърчите да отделят част от джобните си пари за лични желания, друга част за спестявания, а трета за дарения или благотворителност. По този начин ще развият чувство за баланс, самостоятелност и социална отговорност.
Не забравяйте, да създадете и ясни правила. Изрично му пояснете, че ако изхарчи всичките си пари наведнъж или преди крайния срок, то няма да получи допълнително. По този начин детето ви ще се научи на контрол, планиране и дисциплина.
Поставянето не цели е следващия важен урок по пътя към техните спестявания. Когато имат ясна цел, те ще бъдат много по-мотивирани да управляват парите си разумно и да избягват ненужните разходи.
Започнете с лесно постижими и краткосрочни цели, като например играчка, книга или билет за кино. Помогнете им да изчислят колко пари ще им трябват, периода, за който трябва да ги съберат и средствата, които ще трябва да отделят на ден или седмица.
След като овладеят краткосрочните цели, може да ги насърчите да мислят за по-големи и дългосрочни планове, като например велосипед, таблет и др..
Следващото, на което трябва да ги научите, е да правят разлика между нужди и желания. Това умение помага на децата да осъзнаят, че парите трябва да се разпределят разумно. Обяснете им, че нуждите са нещата, които са ни истински важни като храна, подслон, образование и дрехи. Желанията, от друга страна, са допълнителни удобства и удоволствия, като играчки, видео игри и лакомства. Използвайте примери от ежедневието, за да разберат разликата по-добре. Например, новата учебна раница е необходимост, докато дизайнерска чанта или раница е желание. Друг добър подход е да ги включите в процеса на пазаруване. Направете предварителен списък за покупките и обяснете коя от стоките е нужда и коя – желание.
За да научите децата си как да разпределят и управляват парите си ефективно, трябва да им покажете как се създава бюджет. По този начин те ще започнат от ранна възраст да се учат на планиране и приоритизиране на разходите.
Като за начало, им обяснете, че бюджетът е план за управление на парите и се разделя на три основни категории – приходи, разходи и спестявания. За да направите процеса по-интересен и лесен за разбиране, създайте визуална схема или диаграма с ярки цветове и забавен дизайн. Не ги притискайте и им дайте колкото време им е нужно, за да го декорират. Предварително може да им подготвите стикери, като касичка, за да я залепят над секцията със спестяванията, количка за пазаруване над нуждите и звездичка над желанията.
Следващата стъпка е да им дадете примери как могат да съставят своя бюджет и да разпределят парите си. Например, ако те разполагат с 10 лева седмично, можете да им предложите, да отделят 5 лв. за нужди, 3 лв. за желания и 2 лв. за спестявания. Насърчете ги и да следят разходите си, като използват тетрадка, тефтер или приложение, в което да записват кога и за какво харчат пари.
При съставянето на техния първи бюджет, не забравяйте да си припомните вече наученото, за поставянето на цели, стойността на парите и разликата между нужди и желания.
Децата се учат най-добре, когато могат сами да участват в процеса. За да ги вдъхновите да започнат да спестяват, използвайте визуални методи, които ще направят процеса по-интересен и осезаем.
Първия съвет, който ще ви дадем, е да използвате прозрачна касичка. Тя позволява на децата да наблюдават как техните пари се натрупват с времето, което ще повлияе на техния хъс и мотивация. Като допълнение, можете да създадете табло за напредък, с лепящи стикер или цветни маркери, чрез които детето да отбелязва всеки път, когато добави пари към своите спестявания.
Следващи подход, който ще ви издадем, е да въведете “спестовни цели” и да ги визуализирате. Тоест, ако детето ви иска да спестява за конкретни предмети, направете рисунка или поставете снимка на желания предмет. Тя трябва да бъде на видно място до касичката или на самата нея. При този метод, можете да използвате различни малки бурканчета или кутии, които да са предназначени за различните предмети или категории, като “играчки” , “веселие с приятели”, “книги” и т.н..
Един от най-добрите начини да научите децата си на стойността на парите е като им дадете възможност да си ги заработят. Когато децата положат труд, за да получат допълнителен доход, ще започнат да ценят повече парите и всичко обяснено до момента.
Много родители използват подхода на символичното възнаграждение срещу помощ с домакинските задачи. Разбира се, то трябва да изпълнява домашните си задължения и без възнаграждение, затова му давайте задачи извън тези, които то вече извършва. Например, ако обикновено поливането на цветята не е в списъка му с задължения, му предложете възнаграждение ако ви отметне от тази задача.
Освен че възпитават уважение към труда, вещите и парите, символичните “заплати” носят чувство за самостоятелност и увереност, че усилията им могат да доведат до различни резултати.
Ако срещнете трудности с мотивацията на детето ви да спестява, използването на стимули може да ви помогне да предизвикате или засилите интереса му. Все пак всяко дете обича да получава награди, при полагане на усилия Този подход не само ще увеличи желанието му да спестява, но и ще го мотивира да се стреми към постигането на конкретни финансови цели.
Но как може да стане това?
Да вземем за пример, че детето ви иска нещо по-голямо, като плейстейшън или велосипед. Първият и най-популярен метод е да му предложите да помогнете с сумата, ако то събере по-голямата част. Следващият начин е да му обещаете, например, че на всеки спестени 100 лв, вие също ще добавяте по 50 лв (или друга сума) в касичката му. По този начин крайната цел ще му изглежда много по-лесно достижима и то няма да губи стимул и желание.
Всеки от нас се нуждае от стимул, когато изпита трудност. А стимулите за спестявания са отличен начин да мотивирате и ангажирате децата си. Освен че ще направят процеса на спестяване по-интересен, ще възпитат децата на постоянство и дисциплина.
Един от основните принципи на спестяването е да не живеем над възможностите си. Това включва да планираме разходите си внимателно и да избягваме импулсивните покупки. Следващия път, в който детето ви поиска нещо ново и скъпо в магазина, но не може да си го позволи, можете да се възползвате от момента, за да го научите на нови и ценни финансови уроци.
А това ще стане като влезете в ролята на негов кредитор. Предложете му варианта, да му дадете назаем цялата сума или част от нея, но при едно условие – да върне парите с “лихва”. А изплащането на дълга и лихвата ще се изрязва в удържане на част от джобните му пари. Естествено, с този метод, нямаме за цел да затруднявате детето, а да му демонстрирате, че заемането на пари може да доведе до допълнителни разходи (лихва). Също така по този начин ще научите детето, че спестяването може да отнеме време и усилия, но прибягването до бързи решения и пари назаем, често може да те постави в много по-сложни ситуации.
Последният, но важен съвет, който може да затвърди всички предишни уроци, е да показвате на децата си как се справяте със спестяването и управлението на парите ви. Не забравяйте, че най-добрия пример за вашето дете, сте самите вие. Когато им давате нагледен пример, че вие също полагате усилия, за да спестявате, ще им бъде по-лесно да осъзнаят важността на този процес.
Един от начините да им демонстрирате спестяването е като им покажете реални ситуации от всекидневието. Следващия път, в който решите да спестите пари за нещо по-голямо, като семейна почивка или нова покупка, споделете вашия план с детето и му обяснете процесите. Обсъдете с тях как ще разпределите вашия бюджет и приоритети – кои разходи са неотложни и кои могат да останат на заден план, за да спестите. Така то ще види, че спестяването е част от реалния живот и се изисква добро планиране, много търпение и дисциплина.
© 2024 БОК. Всички права запазени. За нас • Политика за поверителност • Общи условия • Политика за директен маркетинг • Политика за бисквитки