
“БОК” АД с нов сайт в ‘beta’ режим. За контакт и поддръжка може да се свържете с нас на [email protected]
Ако искате да се научите как да управлявате парите си по-умно,то трябва да знаете, че началото се състои от малки стъпки. В тази статия ще ви дадем полезни финансови съвети, които ще ви насочат към създаването на добри финансови навици, като едновременно с това ще ви помогнат да спестявате и да управлявате бюджета си по ефективен начин.
Финансовата грамотност е умението да разбирате как да управлявате парите си. Истината е, че колкото по-рано започнете да разбирате как работят финансите, толкова по-подготвени ще бъдете за вашето бъдеще. Знаем, че може би ви звучи като нещо сложно, но всъщност е изключително полезно и лесно за научаване. Финансовата грамотност включва различни теми, като това да знаете какво е бюджет, как да спестявате и как да планирате разходите си.
Да вземем за пример, че искате да си купите нов телефон. Ако знаете как правилно да спестявате и да планирате своите разходи, ще успеете да си го купите много по-скоро от очакваното. Освен че ще сте постигнали своята цел, ще се почувствате много по-уверени, отговорни и самостоятелни.
Днес, може да обогатите своята финансова грамотност по различни начини, които могат да бъдат едновременно полезни и не толкова скучни, колкото ви звучи. Като за начало може да започнете с четене на различни материали. Те могат да бъдат книги, списания или блог статии в интернет – като тази. За да избегнете риска от отегчаване, избягвайте ресурси, които използват сложни термини и намерете такива, които ви предоставят нужната информация на лесен и достъпен език.
Следващия начин е чрез клипове в YouTube. Там може да откриете много образователни видеа на тема финансова грамотност, както на български, така и на чужд език.
Ако темата започва да предизвиква все повече интерес във вас или искате да получите нужната информация, обобщена на едно място, запишете курс свързан с финансовата грамотност. Освен теоретични знания, много от курсовете предоставят и практически задачи и симулации.
Създаването на личен бюджет е една от най-важните стъпки за успешното управление на парите ви. Бюджетът е като план за вашите финанси. Той ще ви помогне да следите приходите и разходите си. По този начин ще успеете нагледно да видите къде, как и за какво харчите парите си и как да ги използвате по най-добрия за вас начин. Когато не знаете как харчите парите си, е много по-лесно да ги похарчите главно за ненужни неща и да се окаже, че не са останали достатъчно за по-важните. Създаването на личен бюджет кара всеки от нас, независимо от възрастта, да се чувства по-организиран. Той ще ви помогне да намалите импулсивните покупки и да спестите пари за по-големи цели като екскурзия, нов телефон или лаптоп.
Третото място в нашите финансови съвети заема спестяването. Спестяването може да не звучи като най-вълнуващото нещо, но ще ви помогне да изпълните много от вашите желания. Независимо, дали става въпрос за кино и боулинг през следващата седмица, нови обувки или нещо по-голямо като пътуване с приятели. В допълнение винаги е добре да имате някакви “резервни” пари за неочаквани разходи, като подарък за приятел или новата игра, която излезе точно тази седмица.
Понякога началото може да изглежда трудно, но ако се водите по следващите стъпки, ще успеете да се справите лесно и бързо:
Живеем в модерни времена, в които има приложения за всичко.За ваше улеснение може да използвате приложение за управление на финанси, където по всяко време ще може да следите колко пари сте спестили и колко още ви е нужно, за да постигнете целта си.
Умението да разбирате кои са вашите финансови приоритети е ключът към успешното управление на парите. Финансовите приоритети показват кое е по-важното за вас в момента – да спестите за нещо, от което имате нужда или да задоволите настоящите си желания. Да усвоите това умение ще ви помогне не само сега, а и в бъдеще, когато разполагате с повече средства, които да управлявате.
За да се научите да разбирате разликата, започнете като си направите списък с всичко, за което харчите или планирате да похарчите пари. След това го разделете на две категории – нужди и желания.
Нуждите представляват нещата, без които не можете. Такъв пример са храна, транспорт, учебни материали и др.
Желанията са допълнителни вещи или преживявания, които искате или ви доставят удоволствие, но не са ви жизнено важни към момента. Пример за това са нови дрехи, готини аксесоари или някои излизания.
Когато ясно знаете кои са вашите нужди и желания, ще може да управлявате бюджета си доста по-умно. Един от най-добрите финансови съвети е да отделяте пари първо за своите нужди, а останалите да разпределяте между желания и спестявания.
Ако искате да разполагате с повече пари, както за спестявания, така и за текущите ви разходи, решението е да намерите начин за допълнителен доход. Освен че ще си осигурите повече средства, по този начин ще се сдобиете с нови умения и ще оцените стойността на парите.
Стига да имате желание, има много начини, по които може да изкарате пари като ученици. А ето и няколко идеи:
Независимо, кой метод за допълнителен доход изберете, сумата, която ще печелите не е най-важното. Вероятно, за много от вас, това ще са първите доходи, които ще спечелите сами. А това изключително много ще помогне във вашето израстване, развитие и финансова отговорност.
© 2024 БОК. Всички права запазени. За нас • Политика за поверителност • Общи условия • Политика за директен маркетинг • Политика за бисквитки