“БОК” АД с нов сайт в ‘beta’ режим. За контакт и поддръжка може да се свържете с нас на [email protected]

Децата и парите: 9 най – често задавани въпроси

Разговорите за пари са трудно нещо, особено, когато трябва да се водят с деца. Те, обаче, са от съществено значение за живота на малчуганите като възрастни.

Откъде да започнем? Кога е подходящия момент? Как да обясним сложните финансови концепции на разбираем, за децата, език? Не се притеснявайте! В по – долните редове сме Ви подготвили отговори на 9 – те най – често задавани въпроси за парите, от най – малките.

Децата и парите

Малки деца

Въпроси в тази възрастова група очаквайте от деца до 9 годишна възраст.

От къде идват нашите пари?

Съвсем нормално е в някакъв момент малчуганите да започнат да се чудят откъде всъщност мама и тати получават пари.

Може да използвате този въпрос, за да обясните, че всеки месец получавате определена сума за пари, за работата, която вършите. Тази възраст е прекалено малка, за да обясните и да бъдете разбрани относно концепцията за заемите, за това може да кажете само, че харчите парите, които получавате на работа.

Обяснявайки всички тези неща на детето Ви, то ще свикне с мисълта, че парите са ограничен ресурс.

 

Защо не може да отидете до банката и да получите повече?

Очаквайте този въпрос, ако детето Ви е виждало да теглите пари от банкомат. В тяхната глава банкомата е магическа машина, която Ви дава толкова пари, колкото искате. Звучи добре, нали?

За жалост, обаче, на всички възрастни е ясно, че истината не е точно такава. По тази причина следващия път, когато сте с наследника Ви в банката, обяснете, че в сметката Ви има ограничен брой пари и че намаляват всеки път, когато теглите от банкомат.

 

Колко струва нещо?

Всички знаем, че децата винаги искат нещо – играчка, дреха, любимия си снакс. Това се дължи на факта, че те нямат представа колко струва дадено нещо.

За да ги научите кое колко струва, когато влизате в магазин обяснете на малчугана, че разполага с определена сума пари, която не може да надвишава. Гарантираме Ви, че след няколко посещения в такива магазини, детето Ви ще започне да обръща внимание на етикетите с цените. Също така ще се научат да правят разлика между това, което наистина искат и това без, което могат.

За да Ви разбере по – добре, може да дадете пример с касичката на детето Ви. Ако започнете с 5 лв. и всеки дет вземате по 1 лв., със всеки изминал ден парите ще намаляват.

 

Колко пари имаме?

Децата са хората с най – непринудено поведение от всички. Това е и причината, поради която, когато те видят, че техния приятел е ходил на почивка или има нови маратонки, те започват да задават въпроси свързани с парите и да се сравняват с другите семейства и връстници.

Не е нужно да давате на малчугана си точната сума, която изкарвате всяка година, защото във всеки случай ще им се сторят много. Използвайте този въпрос, за да смекчите очакванията им за харченето на пари относно играчки и други ненужни вещи.

Децата и парите

Деца преди пубертета

В тази възрастова група се включват деца между 10 и 12 години, тоест такива, които са преди тийнейджърство. 

Защо някои работни места плащат повече от други?

На същия принцип като закона за търсенето и предлагането, който влияе на цената, влияе и върху това колко пари са готови компаниите да платят на различни служители. Работата в сфера с търсене ще доведе до по – висока заплата, както и работата в област с малко предлагане.

 

Как банките правят пари?

Възможно е отговорът на този въпрос да бъде много сложен. Като най – лесен вариант обяснете на детето Ви, че банките държат парите на клиентите, които влагат в сметка, но използват част от тези пари, за да отпускат заеми на други клиенти. Когато хората връщат тези заеми винаги трябва да върнат повече от колкото са взели – това се казва лихва.

Реалността, обаче, е малко по – сложна. Дори малките банки правят пари като начисляват такси за всичко – от разплащателни сметки до покупки на взаимни фондове. Банките на Уолстрийт пък, генерират приходи чрез поемане на емисии на акции и облигации, както и търговия с ценни книжа.

Най – важното е да съобразите отговорът на този въпрос с възрастта и финансовата грамотност на Вашето дете.

Децата и парите

Тийнейджъри

Тази възрастова група вече обхваща по – големи деца, или казано тийнейджъри. Те са на възраст между 13 и 19г.

 

Как работят акциите?

С порастването децата започват да разбират все по – разнообразни неща от финансовия свят, така че е твърде възможно да Ви попитат за акциите на някоя компания.

Много лесно може да обясните на малчугана защо компаниите продават акциите си. Кажете, че те продават дял от собствената си компания на различни хора или институция, за да съберат пари. За да улесните обяснението кажете, че една фирма разделя собствеността си на 100 части или акции. Всяка акция, която купувате, Ви дава права върху една стотна от активите и печалбата на бизнеса.

Колкото повече пари прави една компания, толкова по – привлекателна изглежда за инвеститорите тя. По – високият приход на компанията вдига цената на акцията. Можем да Ви кажем, че практиката показва, че ако закупите акции в различни по големина и отрасъл компании, то Вие ще сте добре в дългосрочен план. 

Не забравяйте да обясните, че цените на акциите могат и да се понижават.

 

С колко пари можете да живеете?

Колкото повече порастват, толкова по – любопитни стават всички деца за живота им на възрастни. В голяма част от интереса стои желанието за финансова самостоятелност.

Според изследване на Националния статистически институт, през последното тримесечие на 2024 г., българинът е харчил средно по 3033 лв. на тримесечие. Тази информация може да бъде малко стресираща за детето Ви. По тази причина го насочете да мисли в посока на бюджетиране, инвестиране и намиране на работа.

 

Какво причинява инфлацията?

Неоспорим факт е, че най – голяма тежест от инфлацията, усещат възрастните. Въпреки това по – малките също са чували този термин.

Най – просто казано, инфлацията е, когато плащаме повече за общата сума на всички стоки и услуги, които купуваме. Обикновено, има известна инфлация, когато икономиката расте. Темпото, обаче, може да расте, когато има голямо търсене на определи стоки и услуги и то не отговаря на бързината на производството им.

Децата и парите