“БОК” АД с нов сайт в ‘beta’ режим. За контакт и поддръжка може да се свържете с нас на [email protected]

Историята на парите: От бартер през валута и до биткойн

Термините “пари” и “валута” често се използват взаимозаменяемо. Има различни теории, според които те не са едно и също нещо. Според едни от тях парите по своята същност са нематериално понятие. Валутата, от друга страна, е физическото проявление на нематериалната концепция за парите.

Тоест, според по – горната теория, парите не могат да се докоснат или помиришат. Валутата е монета, банкнота, предмет или физическо представяне, което е презентирано под формата на пари.
Основната форма на парите са числа, а основната форма на валутата са хартиени банкноти, монети или пластмасови карти (кредитни, дебитни).

Е, след като уточнихме детайлите, ще Ви кажем, че за целта на това изследване, ще използваме двата термина взаимозаменяемо. Време е да разберем повече за историята на парите и как от бартер, през монети и хартиени валути, човечеството достигна до мобилното плащане и създаването на онлайн бизнес, използвайки изцяло виртуални валути.

История на парите

Какво са парите?

Парите не винаги имат стойност, независимо под каква форма са представени.

💡 Стойността на парите зависи от значението, което хората им придават, кто средство за размяна, мерна единица и склад за богатство.

Парите позволяват на хората да ги търгуват косвено с други стоки и услуги. Те подпомагат да се съобщи цената и стойността на стоките и предоставя начин да съхраняват богатството си. Той е ценен като разчетна единица – социално приет стандарт, по който нещата се оценяват, и с който се приема плащане. Въпреки това, както използването, така и формата на парите са еволюирали във времето.

История на парите

Какво са парите

Първата валута

През 600 г. пр. н. е., някъде на запад са изобретени първите метални монети. Това се случва, когато кралят на Лидия Алиат сече това, което се смята за първата официална валута – лидийския статер. Той е направен от електрум – смес от сребро и злато, която се среща в природата по този начин. Щампован е с изображения, които действат като деноминация.

Вкарването на тази валута в експлоатация е помогнала на Лидия да развие своите търговски умения, като увеличи вътрешните и външните търговски системи, което я е направило една от най – богатите империи в Мала Азия.

От бартер към валута

Според историците, началото на парите е било дадено преди около 5000 години, под една или друга форма. Преди това повечето са на мнение, че за разменна единица е използвана системата на бартера. Бартера представлява директна търговия на стоки и услуги. Тези договори, обаче, отнемат време.

💡 ПРИМЕР: Фермер може да обмени пшеница за чифт обувки от обущар.

Валутата бавно се прокрадва през вековете, като включва лесно търгувани стоки – животински кожи, сол и оръжия. Това били стоките, които се използвали като средство за размяна, въпреки че стойността на всеки от тези артикули все още били обект на преговори. Постепенно тази система на търговия се е разпространила по целия свят, като все още оцелява в някои краища на света.

Един от най – големите позитиви, който е донесло въвеждането на парите, е увеличената скорост на търговия., независимо от услугата или стоката.

Международни валути

Международни валути

евро                   йена                    вон 

Международни валути

юан                  рубли                лира

Международни валути

паунд                франк              рупия

Преход към хартиена валута

Китай е първата държава, която е преминала към хартиена валута. Под управлението на династията Юан, през 1260 г. държавата прави този голям скок за цивилизацията. Императорът се справил добре както с паричното предлагане, така и различните деноминации. Китайският надпис върху хартиената валута гласял: “Тези, които фалшифицират, ще бъдат наказани.”.

Китайска хартиена валута от 1960 г. (1 юан)

Един китайски юан

През XVI в., въпреки въведената хартиена валута три века по – рано, в Европа все още имало места, в които за разменна единица се използвали металните монети. След няколко колониални придобивки на Европа, по същото време, се открили нови находища на благородни метали. Това позволило на европейците да продължават да секат още по – голямо количество монети.

В крайна сметка, банките започват да използват хартиената валута, което налага въвеждането и по целия свят. Те изисквали от клиентите си за носят хартиена валута, вместо метални монети. Тези банкноти можели да бъдат занесени по всяко време и да бъдат обменени срещу тяхната номинална стойност в метал (най – често сребърни и златни монети).

💡 Тогавашната валута е функционирала подобно на сегашната, с единствената разлика, че по онова време е била издавана от банки и частни институции, а не от правителството, както е сега.

Първата хартиена валута, емитирана от европейските правителства, всъщност е емитирана от техните колониални правителства в Северна Америка. Поради факта, че доставките между Европа и северноамериканските колонии са отнемали много време, колониите често оставали без пари.

💡 Златният стандарт е създаден през 1870 г.. Съгласно него, печатането на валута било разрешено въз основа на количеството злато, което дадена страна е притежавала в своите резерви.

Валутни войни

Благодарение на хартиената валута, се увеличава международната търговия. Банките започнали да купуват валути от други нации, като по този начин бил създаден първия валутен пазар. Стабилността на определена монархия или правителство се е отразявало на стойността на валутата на страната и по този начин върху способността на тази страна да търгува на международния валутен пазар.

Конкуренцията между държавите често е водила до валутни войни, при които конкурентите се опитвали да променят стойността на валутата на конкурента.

💡 Може да направят стоките на врага твърде скъпи; да намалят покупателната и способност или да я елиминират напълно.

Мобилни плащания

21 век породи нова форма на плащане, активирано с едно докосване на пръста Ви. Мобилните плащания се отнасят за пари, използвани за плащането на стоки и услуги. Те могат да се използват и за прехвърлянето на пари на друго лице. Всичко това може да се направи с помощта на дигитално устройство, като телефон или таблет.

Този вид плащане навлиза за пръв път в Азия и Европа, като постепенно завладява и Северна Америка. Началото е било плащане чрез текстови съобщения. Но тази технология се е развила до мобилни приложения за плащане.

Виртуална валута

Виртуалната валута абсолютно съвпада с името си – тя е само в електронен вид. Това е цифрово представяне на пари и се търгува с помощта на компютърни приложения или специално предназначен софтуер.

Ако се чудите защо този тип валута е по – привлекателен, това е, защото предлага по – малки такси за транзакции, отколкото стандартните механизми за онлайн плащане. Управлява се от децентрализирани орган, за разлика от валутите, емитирани от правителството.

💡 Олицетворените на виртуалната валута е биткойн. Издадена е през 2011 г. г. от Чарлс Лий. В началото цената на един биткойн беше стотинки, докато през 2014 г. всички биткойни в света бяха на цена от 1.14 трилиона долара.

Виртуална валута