“БОК” АД с нов сайт в ‘beta’ режим. За контакт и поддръжка може да се свържете с нас на [email protected]

Как да вдъхновим любовта към математиката в децата.

Любовта към математиката не се ражда от наизустени формули, листи с дълги уравнения и сърдити родители. Тя се изгражда чрез вдъхновение, игри и възможността да бъдат открити красивите й страни. В тази статия ще ви споделим ценни съвети и стратегии, които вие като родители може да използвате, за да запалите искрата на любопитството към математиката във вашите деца.

любов към математиката-финансова грамотност-БОК

Погледнете математиката през нова призма

Ако разгледаме преподаването на математика през перспективата на други дисциплини, лесно можем да разберем защо стандартните методи често не вдъхновяват децата.

Представете си, ако музиката се преподаваше по същия начин, по който и математиката. Учениците щяха да се научат да четат по ноти и да разбират теорията на музиката, но никога нямаше да пеят или да свирят на инструмент. Щяха да бъдат лишени от радостта при създаването на мелодия или да изразяването, чрез музика.

А какво би се случило, ако започнем да преподаваме изобразителното изкуство по същата схема? Вместо да учим децата да рисуват, ще ги учим на теория на цветовете, техники за използване на четките и различните видове бои, и имената и постиженията на известни художници. По този начин децата отново не биха имали възможността да изразят себе си върху празния лист и да се забвляват, драскайки с пастели и моливи.

За съжаление, така изглежда и преподаването по математика в момента. Пол Локхарт, в своето есе “Плачът на един математик” (2009), пише: “Ако трябваше да създам система с единствената цел да унищожа естественото любопитство и любовта на детето към откриването и моделирането, нямаше да мога да измисля нещо по-ефективно от съвременното образования по математика. То е механизъм, който убива въображението”

За щастие, съществуват начини, по които можем да променим това. Много вдъхновяващи учители по математика, включително и Локхарт, предлагат идеи как да превърнем математиката в източник на радост и творчество. Защо освен точна наука, тя да не бъде и поле за въображение и креативност?

Изхвърлете стария подход към математиката

Една от най-честите причини, поради които децата не обичат математиката е, че не виждат смисъл в нея. Обикновено се набляга на това да им покажем как тя ще им бъде полезна в бъдеще – например в кариерата или ежедневието. Но според Пол Локхарт този подход е грешен.

Как тогава трябва да ги учим? Според Локхарт ние научаваме нещата, които ни интересуват в момента, а не тези, които евентуално биха ни били полезни в бъдеще. Затова ключът към събуждането на любовта към математиката в децата , е в това да я направим интересна и вдъхновяваща към настоящия момент.

Един от ефективните методи е, именно, да разглеждаме математиката като форма на изкуство, както и да покажем нейната приложимост в ежедневието. Например красотата на геометрията и симетрията в природата, измерването на съставки при приготвяне на рецепти ще им покаже как дробите и пропорциите ще са им полезни. Измерването на размера на нова вещ за дома или детската им стая е реален пример за приложението на площта и обема. Ако пък се интересуват от спорт – разглеждането на траекторията на топката във футбола, баскетбола или тениса, може да покаже как математиката отново е свързана. При пазаруването – изчисляваенто на отстъпки, сравняването на цените или съставянето на бюджет ще ги научи отново на ценни математически умения.

Логическо мислене вместо механично запаметяване

Успешен подход, чрез който да вдъхновите любовта към математиката във вашето дете, е да наблегнете на логическото мислене и решаването на проблеми, вместо на механичното запаметяване на правила и формули. Не карайте децата да учат формулите просто наизуст, а им помогнете да разберат тяхната логика и как да ги приложат в различните ситуации.

Това може да стане като им позволите да създават разкази, чрез които да обяснят как решават уравнението. Давайки им набор от числа, те могат да измислят собствени истории, които да показват как стигат до даденото решение. Този творчески подход не само прави математиката по-забавна, но и помага на децата да запомнят материала по-дълготрайно.

Пол Локхарт описва математиката като дисциплина, свързана с изследване, въображение и игра. Според него тя включва задаването на интересни въпроси и намирането на красиви и удовлетворяващи отговори. Ако този подход се възприеме и от възрастните и се включи в обучението, математика може да стане по-увлекателна за много повече ученици.

Разбира се, запомнянето на формули и таблици, като тази за умножение, е важно, но не трябва да се ограничават единствено до наизустяване. Когато децата разберат “как” и “защо” нещата ще се случат от само себе си.

Превърнете математиката в игра

Позволете на математиката да се превърне в игра. Така, със сигурност, ще направите ученето по-интригуващо и мотивиращо. “Играта е ключова част от активното обучение, което доказано е по-ефективно”, споделя математикът Франсис Су. Тя изгражда надежда, постоянство, чувство за общност и умения за логическо мислене.

За целта включите занимания като пъзели и игри, които развиват дедуктивното мислене – шах, судоку или различни логически задачи. Също така може да насърчите децата да решават интересни загадки, свързани с ежедневието или или природата, които ще ги предизвикат да мислят извън стандартните шаблони. 

💡Такъв тип е играта “Гладният крокодил”, която ни предлагат от SmartyKids. За нея ще ви бъдат нужни сладоледени клечки, от които да изработите устата на крокодила. Поставя се в средата, а от двете му страни различни бонбони, копчета или каквото поискате. Детето ви трябва да преброи предметите и от двете страни на крокодила и да го обърне на там, където са повече, за да ги изяде.

Децата могат да открият любовта към математиката и чрез забавни активности или с помощта на технологиите. Ако детето ви е по-социално и обича да бъде заобиколено от други деца, запишете го в клуб по математика, математически турнир или интерактивни работилници. В среда, заобиколено от свои връстници, ще бъде много по-мотивирано да постига високи резултати, докато се забавлява. Друг метод са приложенията с образователни игри и видеоклипове с математически предизвикателства.

Превръщането на математиката в игра стимулира естественото любопитство на децата, развива техните аналитични умения и прави учебния процес не само полезен, но и забавен.

Създайте подкрепяща учебна среда

Създаването на спокойна, приятна и подкрепяща учебна среда е от съществено значение за развитието на интереса и увереността на детето в математиката. За да се чувстват комфортно те имат нуждата от пространство и време, в което да могат спокойно да разглеждат различни задачи и да изразяват своето мнение. Вие като родители играете ключова роля в този процес. Създайте атмосфера, в която детето да се чувства свободно да експерементира с нови идеи и да не се притеснява да задава въпроси.

Бъдете търпеливи. Особено, когато детето ви изпитва трудности. Не се фокусирайте единствено върху резултатите, насърчавайте усилията му, подкрепяйте го и акцентирайте върху самия процес на учене. Покажете му, че грешките са част от развитието и понякога водят до нови открития и напредък. По този начин ще му помогнете да се освободи от страха от провал и да се научи да гледа на маткетиката по-скоро като предизвикателство, отколкото като трудност.

Когато едно дете среща пречки по математика, това не означава, че не му се “отдава” или не е “математик”. В много случаи, даден аспект на математиката (например геометрия) може да предизвиква затруднения, а друг да протича с лекота и ангажираност (например алгебра). Затова положителната подкрепа от страна на родителите е основна за изграждането на мотивация и увереност. Когато детето почувства, че усилията, които полага се ценят, то ще продължи да се стреми към успех и високи резултати, независимо от пречките, които среща по пътя си.

Бъдете модел за подражание

Един от най-силните начини да вдъхновите детето си да обича математиката е като му покажете, че и вие я обичате. Децата често учат, чрез наблюдения и се стремят да ни подражават. Ако им показвате собственото си увлечение и уважение към тази дисциплина, те ще бъдат по-склонни да я възприемат със същото отношение.

Започнете да демонстрирате на детето как използвате математиката в ежедневието. Споделяйте ситуации, в които математическите умения са били ключови за решаването на проблеми. Така ще му покажете, че математиката не е просто абстрактна теория, а практичен инструмент, който помага в реалния живот и има значение не само заради оценките, но и за решаването на ежедневни задачи.