“БОК” АД с нов сайт в ‘beta’ режим. За контакт и поддръжка може да се свържете с нас на [email protected]

Нужди и желания – как да намерим баланса в бюджета си

Разграничаването на нуждите от желания е предизвикателство, което е от голямо значение при създаването на бюджет – особено, когато той е ограничен. Всички ние харчим пари, както за неща, които са ни нужни, така и за такива, които просто желаем. В тази статия ще разгледаме как да правите разлика между нужди и желания, за да обогатите своята финансова грамотност и да постигнете финансов баланс в своя бюджет.

нужди и желания - финансова грамотност - Българска Образователна Кибернетика

Къде е границата между нужди и желания

Нуждите са основните неща, без които не можете да се справите в ежедневието. Те са елементите във вашия бюджет, които са необходими за вашето здраве и благополучие – физическо, емоционално, психическо или финансово. Прекратяването на разходите за тези неща би затруднило вашето всекидневие и поддържане на стабилен начин на живот.

Желанията, от друга страна, са стоки или услуги, които могат да направят дните ви много по-приятни, но не са жизненоважни. Ако решите да ги премахнете от бюджета си, може да предизвикате леки затруднения или дискомфорт, но определено ще се справите и без тях.

Границата между нужди и желания, обаче, е тънка и не винаги толкова ясна. Нека вземем за пример храната. Ако някой ви попита “какво е храната – нужда или желание?”, може би първично ще отговорите “нужда”. Така е, прави сте, храната определно е необходимост. Но дали 150 лв., похарчени за хранителни стоки за цялата седмица, и 150 лв. за вечеря в изискан ресторант са еднакви и двете попадат в графата “нужди”? В повечето случаи първият пример се приема за необходимост, а втория като желание.

Трябва да отбележим, че разликата между нужди и желания, често е различна за всеки от нас и зависи от индивидуални обстоятелства. За един човек даден разход може да е необходимост, докато за друг да е просто желание, което прави някои ситуации още по-сложни. Като например – месечната карта за фитнес – ако тя подкрепя вашето благосъстояние, вие може да я приемате като нужда, докато други да гледат върху този разход като желание, тъй като има и безплатни алтернативи.

Какво включват нуждите?

Вашите нужди са разходите, които трябва да са на първо място във вашия бюджет. Те са онези елементи, които трябва да приоритизирате и, дори при финансови затруднения, да намерите начин, за да си ги осигурите.

А ето и няколко примера:

  • Жилище – разходи за наем или ипотека.
  • Битови разходи – вода, електричество, отопление, телефон и интернет.
  • Храна – основни хранителни продукти.
  • Здравеопазване
  • Транспорт
  • Образование
  • Застраховане – здравна, автомобилна или жилищна застраховка
  • Облекло – основни дрехи за работа, училище или различните сезони.

 

Както вече споменахме, тези потребности могат да варират, в зависимост от различните обстоятелства и състояние. За някои транспортът като нужда, може да означава поддръжка на личен автомобил, докато за друг обществения транспорт или велосипеда са достатъчни. Тези разлики подчертават, че всяка нужда трябва да се разглежда в контекста на вашия начин на живот и приоритети.

нужди и желания-финансова грамотност-Българска Образователна Кибернетика

Какво включват желанията?

Желанията са нещата, които правят живота ви по-приятен, комфортен и забавен, но не са задължителни за вашето оцеляване. Това са разходи, които може да си позволите да намалите или изключите, ако бюджетът ви е ограничен.

Примери, които могат да попаднат в графата с желания са:

  • Хранене навън – посещаване на ресторанти, кафенета и др.
  • Развлечения – кино, концерти и други събития.
  • Стрийминг услуги и абонаменти – като Netflix, Spotify и др.
  • Пътувания
  • Карта за фитнес – ако не е абсолютно необходима за вашето здраве.
  • Електроника – аксесоари, като смарт часовник, гривна и други, които са извън основните ви нужди за работа или обучение.
  • Облекло – дрехи, които не са ви до толкова необходими, като дизайнерски рокли и аксесоари.

 

Тук можем да забележим, че някои елементи от списъка с желанията могат да се припокрият с нуждите. Например, облеклото е основна необходимост, но купуването на скъпи маркови дрехи или изграждането на голям гардероб е по-скоро желание (освен ако не работите в модната индустрия).

Как да създадем балансиран бюджет за нужди и желания

Един от често срещаните съвети за управление на бюджета е да елиминирате всички излишни разходи. Ние обаче не бихме ви го причинили. Напротив, смятаме че, един добре изготвен бюджет трябва да включва, както нуждите, така и желанията.

След като вече знаете разликата между нужди и желания, ще можете да включите желанията в бюджета си, без да пренебрегвате необходимите разходи. Няма приет правилен или грешен начин за структуриране на бюджета, стига да разполагате с достатъчно средства за основните ви потребности. Има, обаче, един много популярен метод, който е правилото 50/30/20.

Правилото 50/30/20 гласи, че разходите ви трябва да се разделят по следния начин:

  • 50% за нужди
  • 30% за желания
  • 20% за спестявания и дългове
нужди и желания-правило50/30/20-финансова грамотност - БОК

💡 Спестяванията тук се разглеждат като отделна категория, но те могат да присъстват и в останалите две. Например, внасянето на средства във фонд за спешни случаи може да се разглежда като нужда, докато парите, отделени за ваканция, ще се категоризират като желание.

Тази структура за бюджетиране е удобно, ако не сте сигурни как да разпределите разходите си или искате да откриете области, в които е възможно да прекалявате. Тук трябва да отбележим, че тези проценти не са универсални, така че може да се наложи да ги адаптирате спрямо вашата ситуация.

Алтернативна формула за месечно бюджетиране

Друг начин, по който лесно можете да определите каква част от бюджета си можете да отделите за своите желания е:

  1. Изчислете разходите си за нужди
    Запишете всичките си месечни фиксирани разходи (наем, сметки, застраховки и т.н), а след това средната сума на разходите за променливите категории като храна, транспорт и др.
  2. Направете план за спестяванията си
    Определете каква сума искате да отделяте месечно за спестявания. Ако имате дадени дългове като кредити или продукти на изплащания добавете и тях.
  3. Разпределете останалата сума
    След като сте определили колко харчите за нужди, спестявания и изплащане на дългове, ще видите нагледно колко пари ви остават. Тази сума можете спокойно да използвате за вашите желания, без да изпитвате вина.