
“БОК” АД с нов сайт в ‘beta’ режим. За контакт и поддръжка може да се свържете с нас на [email protected]
Всички възрастни знаят, че е много важно да притежават финансова грамотност в ежедневието си. Това се постига, когато създаваме бюджети и планове за нашите финанси. Голяма част от хората, обаче, забравят, че трябва да учат и децата си на планиране и бюджетиране.
Има много начини, по които може да създадете у Вашето дете чувство на отговорност за парите и спестяванията. Най – удобният вариант, според нас, е като откриете банкова сметка на детето.
Веднага след като децата започнат да получават пари под някаква форма – дали по празници или джобни, то е време да им обясните как стоят нещата със спестяването. Това е задължително действие преди да откриете банкова сметка на Вашето дете. Финансовият термин за този процес се нарича бюджетиране.
Най – важният урок при бюджетирането е, че детето Ви ще се научи да поема отговорност за парите си както правят възрастните. За тази цел трябва да му дадете свободата само да решава колко да спестява и колко да похарчи. Вие единствено може да му давате предложения, но без да вземате окончателното решение. Впоследствие, решенията на децата, относно финансите, ще стават все по – информирани, а малчуганите ще стават по – дисциплинирани. Знаем, че това е труден урок, но колкото по – рано го научат, толкова по – добре.
Всички знаем, че децата са царете на въпросителните изречения. Не се изненадвайте, когато детето ви попита защо някой пести пари. За да може то да Ви разбере, отговорът Ви трябва да има две части. Първата част се състои от това да му обясните, че трябва да се пестят пари за бъдещето. Втората част е спестяването, за да може да постигнете целите си. Когато детето Ви реши колко пари ще спести, задължително го попитайте какво част от тях са за бъдещето и каква за целите му.
Ако детето Ви е по – малко, Ви съветваме да го насърчите към спестяване за една определена цел – спортно оборудване, играчки или др. По този начин те ще видят как във времето парите им се увеличават и поставената цел става все по – възможна. Дори може да ги насърчи да отделят повече пари за пестене.
С напредването на годините, целите на децата се променят. От играчки през лаптоп до апартамент. Това е съвсем естествен процес, който не бива да засяга частта от спестяванията за бъдещето. Сумата, която се харчи по целите трябва да излиза от частта, определена за това.
След като планът е готов, следващата стъпка е да отидете до банката, но без наследника Ви. Попитайте дали предлагат специални спестовни сметки за деца. Този тип сметки за облагодетелствани с по – ниски такси от стандартните спестовни сметки. В нашето време почти няма банка, която не предлага спестовни сметки, които са специално предназначени за деца. Това се дължи на факта, че банките се опитват да създадат следващото поколение лоялни клиенти. След като всичко е готово, уредете следваща среща, но този път с детето Ви.
Преди да заведете малчугана в банката, трябва сте сигурни, че той разбира понятието лихва. Обяснете му, че това е таксата, която Вашата банка Ви плаща, за да оставите парите си там за известен период от време.
Когато отидете в банката, не се притеснявайте да включите детето в процеса. Оставете банковият служител да му обясни подробно за сметката, която сте избрали. Акаунтът трябва да е на името на наследника Ви и пощата трябва да е адресирана до него.
За да улесните разделението на спестяванията на бъдеще и цели, може да попитате дали има възможност да отделите спестяванията в два отделни акаунта.
След като сте откриви банкова сметка на детето е време да му покажете как да организира банковите извлечения.
Веднага след като приключите с отварянето на сметка, отидете да купите на детето си класьор, в който да подрежда банковите си извлечения.
При първите няколко банкови извлечения е добре да ги прегледате заедно с детето и да му обясните всички числа, които пише на тях. Дори Ви съветваме да проверите сметките заедно, за да може да се учи да го прави само.
Съветваме Ви да направите проучване на банките и условията, които те предлагат за търсената от Вас услуга. Не отивайте до най – близкия клон на банка.
Имайте предвид, че търсенето на банка, в която да откриете спестовна сметка на дете, може да Ви помогне да намерите по – добра банка или кредитен съюз за Вас самите.
Критериите за отваряне на акаунт на дете са почти същите като при възрастните. Разберете лихвения процент, който плаща детето Ви върху спестяванията, и проверете за такси и изисквания за минимален баланс. Съветваме Ви да търсите банка, която предлага мобилно банкиране за такъв вид сметки. По този начин детето Ви от рано ще свиква да следи приходите и разходите си там. Освен това не забравяйте, че малчуганът расте в свят, в който мобилните технологии са незаменими.
Когато отидете в банката, за да откриете банкова сметка на дете, ще имате избор дали тя бъде съвместна или попечителска.
© 2024 БОК. Всички права запазени. За нас • Политика за поверителност • Общи условия • Политика за директен маркетинг • Политика за бисквитки