“БОК” АД с нов сайт в ‘beta’ режим. За контакт и поддръжка може да се свържете с нас на [email protected]

7 урока по финансова грамотност за деца в ежедневието

Финансовата грамотност е умение, което се изгражда от ранна възраст, а децата се учат най-добре, чрез преживявания. Ето защо е важно да включим полезни финансови навици в тяхното ежедневие, колкото се може по-рано. В тази статия ще сме ви дали пример за 7 практически дейности, които да приложите, за да им помогнете да разбират и управляват парите си разумно.

финансова грамотност-уроци-деца-БОК

Научете децата да печелят джобните си пари

Ако започнете да карате децата си да полагат усилия, за да получат джобни пари, ще ги научите да ценят повече парите и да ги харчат по-разумно. Следващия път, вместо просто да давате фиксирана сума пари всяка седмица, въведете система, при която детето да печели парите си чрез изпълнение на задължения у дома. Това може да включва почистване на стаята, миене на съдове, разходка на домашния любимец или грижа за по-малкия им брат или сестра.

Тази практика не само ще ги подготви за реалния живот, но и ще ги научи на основни принципи като труд, отговорност и управление на личния им бюджет. Тук е важно да добавим, че е полезно и да ги насърчавате в това да разпределят получените пари. Нека част от тях отделят за спестявания, друга част за лични желания, а трета могат да заделят за благотворителност.

В България все повече родители използват и дигитални методи за управление на джобните пари. Например някои банки предлагат детски дебитни карти, които позволяват лесното проследяване на разходите. Друг метод е да използвате таблици за следене на задачите или просто бележките в телефона си, за да следите кой какво и кога е свършил, както и колко е спечелил. По този начин освен вие, детето също ще придобие ясна представа за връзката между труда и възнаграждението

Насърчете почасовата работа

Знаем че, годините между 8-ми и 12-ти клас, могат да бъдат натоварени с уроци, извънкласни занимания и социален живот. Въпреки това, ако вашият тийнейджър успее да отделя по няколко часа седмично за работа, със сигурност ще се сдобие с ценен опит. Днес много младежи започват първата си работа, на непълно работно време, в кафенета, магазини или заведения за бързо хранене. Това им помага да усвоят умения като отговорност, работа в екип и управление на времето.

За по-малките ученици или тези, които не могат да поемат официална работа, има и други възможности за изкарване на пари. Те могат да разхождат кучетата на съседите, да помагат на възрастни хора с пазаруването или да предлагат помощ с уроците на по-малките деца. Също така сезонни дейности като бране на плодове през лятото или участие в коледни базари, също могат да бъдат добър начин да спечелят пари и да натрупат опит.

Освен в платформите с обяви за работа, социалните мрежи и местните фейсбук групи са чудесен начин да се намерят възможности за почасова работа в града или квартала. Тя не само ще помогне на децата да станат по-самостоятелни, но и ще ги научи на това как се изкарват пари и защо трябва да ги ценят.

финансова грамотност - уроци-деца-БОК

Нека вземат участие във финансирането на покупки

Всеки родител знае как почти ежедневно децата искат нови играчки, дрехи или видео игри. По-малките деца трудно разбират, че семейния бюджет не е безкраен и че не всяко тяхно желание може да бъде изпълнено. Поради тази причина, един добър начин да ги научите на финансова отговорност е да ги насърчите да участват в закупуването на желаните вещи.

Следващия път, в който детето ви поиска нов комплект LEGO или скъпи маратонки, предложете му да спести и плати част от сумата. По този начин то ще започне да осъзнава истинската стойност на нещата и ще се замисля повече дали дадена вещ му е толкова важна и нужна.

Тази практика ще ги направи по-отговорни и ще ги мотивира да спестяват. За целта може да въведете “спестовна кутия” или дори детска разплащателна сметка, ако са по-големи. Така ще придобият навика да управляват средствата си и ще намалите импулсивните желания и покупки.

Превърнете финансовото обучение в игра

Настолните игри също са сред начините да научите децата си на финансова грамотност и умения, без да им е скучно. Чрез игри, по лесен и забавен начин могат да усвоят важността на парите, спестяването, инвестирането и разумното управление на бюджета.

Една от най-популярните игри с тази цел в България е “Монополи”, която учи децата как да купуват и продават, да инвестират умно и да поемат финансови рискове. Подобни игри, които са подходящи и за най-малките са “Европолия” и “Забавно пазаруване”, които да ги запознаят с концепцията за пари, цени и печалба по един по-весел начин.

Ако пък предпочитате по-креативен подход, можете сами да си измислите и създадете семейна игра, като например:

👉🏼 Изработете заедно банкноти и монети.

👉🏼 Разпределете ги, като съставите “бюджет” на всеки член от семейството и започнете да търгувате и да си плащате за ралични дейности.

👉🏼 Нека всеки на масата си заплати вечерята.

👉🏼 Също, ако някой поиска нещо от друг член на семейството, което по принцип може да свърши сам (като да вземе дистанционното) – отново да се заплаща.

👉🏼 В края на седмицата, който е успял да спести най-много пари от бюджета си – получава награда.

По този начин детето ще се научи да си планира, разпределя и спестява финансите си.

Открийте банкова сметка

Касичката е е предмета, чрез който да научим най-малките да спестяват. Но когато те пораснат и започнат да разбират по-добре стойността на парите, е време да направите следващата крачка, а именно – откриването на банкова сметка.

В България повечето банки предлагат детски и младежки спестовни сметки, които са отличен инструмент за финансова грамотност. Те помагат на децата да свикнат с идеята за спестяване, управление на пари, а дори и натрупването на лихви. Също така някои банки предлагат и дебитни карти за ученици, което пък им дава възможност да се учат да боравят с електронни плащания под родителски контрол.

Ако тийнейджърът ви започне работа, макар и почасова, то тогава е идеалният момент да го запознаете с концепцията за дългосрочни спестявания. Покажете му как да заделя част от доходите си за бъдещи нужди, като образование или пътувания. Друг подход да насърчите детето си, е да му предлагате “спестовен бонус”, тоест при определена спестена сума, да добавяте процент към нея. По този начин ще го мотивирате да развие отговорно отношение към парите и да оцени усилията, вложени в спестяването.

Запознайте децата с инвестирането

Един от ключовите елементи на финансовата стабилност в дългосрочен план е умението да се инвестира разумно. Повечето хора започват да се замислят за инвестициите доста късно, но колкото по-рано започнете да запознавате децата си с основните принципи на инвестирането, толкова по-подготвени ще бъдат те в бъдеще.

У нас няма толкова популярни попечителски инвестиционни сметки, както в някои западни държави, но все пак има начини да научите децата си на основите. Ако сте запознати с принципите на инвестирането, можете да обясните на детето си как работят различните видове инвестиции – от спестовни влогове и недвижими имоти до малък собствен бизнес. Дайте примери как натрупването на средства и реинвестирането им могат да доведат до стабилност в бъдеще.

За практическо обучение, отново може да въведете “инвестиционна игра”, при която детето измисля бизнес идея или разпределя определена сума пари между различни възможности за спестяване и инвестиция. По-големите тийнейджъри могат да започнат с реална спестовна сметка или да обмислят варианти като малки предприемачески проекти.

Запознанството им с основите на инвестирането ще им помогне да разберат как да изграждат финансова отговорност,сигурност и да вземат разумни решения за управлението на своите разходи.

Водете открити разговори за парите

Като за финал, едно от най-важните неща е да бъдете открити и честни със своите деца относно семейните финанси. Много родители избягват обсъждането на темата с парите, от страх, че може да ги притесни, особено в моменти на затруднения. В действителност, по този начин ще се сблъскат с реални примери от живота, което пък ще им помогне да не се страхуват, ако попаднат в такава ситуация.

Обяснете им как работи семейния бюджет и как разпределяте своите приходи, разходи и спестявания. Покажете им как преценявате кои покупки са наистина необходими и кога се налага да намалите някои от разходите си. По този начин ще им покажете, че финансовото планиране е естествена и необходима част от ежедневието, която не трябва да ги плаши.


Окуражавайте ги да задават въпроси и да споделят своите мисли и разсъждения за парите. Когато децата разберат, че финансите са тема, за която може да се говори спокойно и честно, те ще израснат с по-здравословно отношение към тях и ще могат да вземат по-добри финансови решения.