Върба. Лечебната сила на кората ѝ

Върбите са дървета, които често могат да се открият във влажни почви в близост до реки и езера. В България се срещат около 20 вида върба, като най-разпространена е бялата върба. Екстрактът от кората на върбите има лечебни свойства и действие, подобно на това на аспирина.

Основна информация за върбата и физическа характеристика

Върбите (Salix) са род растения, обикновено дървета, от разред Малпигиецветни.

Те достигат до 30 м на височина. Малък брой видове са храсти. Върбите могат да живеят дори до 100 години при оптимални условия.

Листата им са продълговати или овални и са назъбени/запилени по краищата. Почти всички видове претърпяват листопад. Цветът на листата може да е синкав, зелен или бледожълт в зависимост от вида. В Северното полукълбо те могат да се появят през първите дни на февруари. В България повечето върби губят листата си в края на октомври и началото на септември.

Цветовете са двудомни (цветовете на едно дърво могат да са или само мъжки, или само женски/. Семената са дребни и продълговати. Всички върби могат да се размножават със семена и вегетативно.

Върбите произвеждат малки количества нектар, който пчелите събират и използват, за да създават мед. Освен това са и добър източник на цветен прашец. Понякога върбите биват атакувани от паразити, като листни въшки, оси и ларви на някои видове пеперуди.

Видове върба и разпространение

Съществуват около 350 вида върба, както и хибриди. В България могат да се открият около 20 вида. Някои по-често срещани видове върба са бяла върба (Salix alba), ракита (S. viminalis), крехка върба (S. fragilis), плачеща върба (S. babylonica) и сива върба(Salix cinerea). .

Върбите се нуждаят от много слънчева светлина и от достъп до вода. Растат във влажни почви, често непосредствено до реки, езера и блата. Най-разпространеният вид е бялата върба.

върба-билка

Ползи и приложения

Кората на върбата съдържа веществото салицин, което е подобно на ацетилсалициловата киселина (аспирин). Заради това кората често бива наричана “природен аспирин”. Салицинът и флавоноидите в кората и придават на кората болкоуспокояващи и противовъзпалителни свойства.

 

При различни видове болка

Екстрактът от върбовата кора може да облекчи главоболия. Той не е толкова вреден колкото някои други болкоуспокояващи като ибупрофен и други нестероидни противовъзпалителни средства.

Освен при главоболия, екстрактът може да се използва и при болки, причинени от остеоартрит, както и при болки в гърба и менструални крампи.

 

Дерматологични проблеми

Гелове с екстракт от върбова кора се прилагат локално и могат да подпомогнат заздравяването на рани, лечението на изгаряния, както и на псориазис и други кожни заболявания.

 

Ставни проблеми

Благодарение на противовъзпалителните си свойства, кората е силно ефективна за справяне с възпаление и болки в ставите.

 

Начини на употреба

Някои от начините, по които може да се използва кората от върба, са:

  • Компрес – заливате 115 г кора с 5 л гореща вода и варите около 10 минути. След това я оставят да кисне 20-30 минути можете да я използвате;
  • Тинктура – заливате 150 г кора с половин литър 40% алкохол(водка, раки,уиски?, бренди) в буркан. Оставяте сместа поне 3 седмици. Можете да разклащате буркана през няколко дни и да проверявате дали кората е на дъното. На края прецеждате и слагате в бутилка.
  • Студен извлек – кората се накисва в студена вода за 8-10 часа, след което се прецежда. Извлекът е годен за пиене за не повече от 24 часа.
  • Гелове и кремове.

Странични ефекти и предупреждения

Високи дози салицил може да предизвикат диария, гадене и обриви. Хора, алергични към аспирин или други лекарства, могат да имат реакция и към екстракта от върбова кора.

Не се препоръчва приемът на върбова кора от деца под 14 годишна възраст поради риска развитие на синдром на Рей – рядко, но животозастрашаващо мозъчно заболяване, което може да възникне след употреба на аспирин. Екстракт от върбова кора също не трябва да се приема от бременни или кърмещи жени и хора, страдащи от астма.



От тази статия научихте най-важното за върбата и лечебните свойства нейната кора. Ако искате да придобиете по-задълбочени познания за билките и техните приложения, имате уникалната възможност да направите това, като се запишете за курса “Здраве и билки” на “Българска Образователна Кибернетика”.

В него вие ще научите още много полезни и интересни неща за използването на билки за лечение на различни здравословни проблеми, както и за профилактичната употреба на лековити растения.

Запишете се за курса тук:

КАТЕГОРИИ

запишете се в нашия бюлетин напълно
БЕЗПЛАТНО!

…само записалите се за БЕЗПЛАТНИЯ бюлетин, ще получат едни от най-ценните уроци по финансова грамотност.

.