Глухарче. Полезни свойства. Съдържание. Употреба

Глухарчето е тревисто растение, широко разпространено в България и по света. Тази билка има множество лечебни свойства и се използва за лечение и превенция на редица здравословни проблеми и болести. В тази статия ще научите всичко най-важно за разпространението, физическата характеристика и приема на глухарче.

Обща характеристика на глухарчето

 Глухарче е името на род многогодишни тревисти растения от семейство Сложноцветни. В Европа се срещат повече от 1200 вида глухарче. Латинското му название Taraxacum произлиза от старогръцката дума за възпаление на окото, защото с латекса на глухарчето са лекували именно това. Растението е известно и под името радика.


При повечето видове листата са дълги от 5 до 25 cm. Те, както и стъблото, отделят бял растителен латекс при разкъсване. Глухарчето цъфти от май до август. Стъблото е голо и кухо и може да е високо до 30 cm.

Разпространение на глухарчето

Растението се среща в Европа, Северна Америка и Азия. В България расте по тревисти и песъчливи места, край потоци и в паркове и градини из цялата страна.

Глухарче

Химичен състав

Преди да се сготвят, глухарчетата съдържат високи количества от витамини А, C и Е, както и калций, натрий и желязо. Листата са добър източник на фибри, магнезий и витамини от група B.

Кога се бере глухарчето?

Надземната част се бере или по време на цъфтежа, или малко преди него. Корените на глухарчето се вадят или когато листната розетка започне да увяхва (началото на есента) или рано напролет.

Ползи от глухарчето

Глухарчето може да се използва за различни здравословни проблеми благодарение на разнообразните си лечебни свойства.

Антиоксидантно действие

Глухарчетата съдържат някои мощни антиоксидантни вещества – бета-каротин и полифеноли. Антиоксидантите са съединения, които неутрализират свободните радикали в тялото и предпазват организма от хронични заболявания.

Понижаване на кръвната захар


Глухарчето съдържа цикорова и хлорогенна киселина. Тези съединения са способни да намалят нивото на кръвната захар в тялото. Смята се, че двете киселини усилват секрецията на инсулин от панкреаса и усвояването на глюкоза в мускулите.

Глухарчето също може да намали кръвното налягане и нивата на лошия (LDL) холестерол. Проучвания показват също, че може и да повиши добрия (HDL) холестерол и да понижи нивата на триглицеридите в тялото.

Противораково действие

Въз основа на резултатите от някои изследвания може да се предположи, че екстрактът от глухарче може да предотврати или забави растежа на раковите клетки при някои видове рак (на черния дроб, на стомаха, на гърдата).

Помага при отслабването

Според някои проучвания съединенията в глухарчетата могат да са от полза за хора, които искат да отслабнат. Глухарчето е способно да подобри метаболизма на въглехидратите и да намали усвояването на мазнини.

Подпомага храносмилането

В народната медицина глухарчето се използва при проблеми с храносмилателната система като газове, запек и диспепсия. Листата на растението стимулират отделянето на жлъчен сок от черния дроб и помагат за разграждането на мазнини при храносмилането.

Освен това, глухарчето съдържа пребиотика инулин, който помага за размножаването на добрите бактерии в дебелото черво.

Антивъзпалително действие

Глухарчетата могат да помогнат при възпаления. Проучване от 2014 г. показва, че веществата, съдържащи се в глухарчето, имат някои позитивни ефекти при намаляване на възпаленията.

Едно изследване, извършено върху плъхове, е установило, че тинктурата от глухарче намалява оксидативния стрес и подпомага сърдечното здраве.

Билка глухарче

Странични ефекти и възможни вреди

Има вероятност да се появят някои нежелани ефекти при приема на глухарче, но това се случва рядко. Възможни са алергични реакции, диария, киселини в стомаха и взаимодействия с някои лекарства.

Как да добавим глухарчето към диетата си?

Всяка част на глухарчето може да се консумира и има различни лечебни свойства. Има богат набор от рецепти с глухарче. Листата на растението могат да се сотират и към тях може да се добавят чесън и лук.

Също можете да си направите свежа и полезна салата от глухарче. Оставете листата да киснат за 30 минути в хладка вода. След това ги нарежете и добавете зехтин, копър зелен лук и маслини.

Цветовете на растението се използват за направата на вино от глухарчета.

Как се прави чай от корените на глухарче?

 За да се запознаете в детайли с лечебните свойства и приложението на много други билки, можете да се запишете за курса “Здраве и билки” на Българска Образователна Кибернетика. Курсът е подходящ за всички, които осъзнават колко важно е здравното обучение и искат да научат как да поддържат себе си и семейството си здрави с помощта на билки.

Запишете се за курса тук:

КАТЕГОРИИ

запишете се в нашия бюлетин напълно
БЕЗПЛАТНО!

…само записалите се за БЕЗПЛАТНИЯ бюлетин, ще получат едни от най-ценните уроци по финансова грамотност.

.