Основни ползи от приема на ехинацея.
Ехинацеята е растение с розови, бели или пурпурни цветове, които я правят изключително красива и привлекателна. Освен че украсява природата с нежността и красотата си, тя е и билка, която притежава мощни лечебни свойства, с които можем да укрепим здравето си. В днешната статия на “Българска Образователна Кибернетика” ще разгледаме именно това й ценно качество, както и многобройните ползи, които ни предлага.
За да разширите познанията си за билките и техните лечебни свойства, ви препоръчваме курса “Здраве и билки” на “БОК”.
Основна информация за ехинацея
Ехинацеята (Echinacea) е многогодишно растение от семейство Сложноцветни. Съществуват 9 вида, но само 3 от тях са полезни за здравето, а именно: Echinacea purpurea, Echinacea pallida и Echinacea angustifolia. Лечебната билка произхожда от Северна Америка, като нейната слава като природен имуностимулатор е известна по целия свят. Ехинацеята има подобни на маргаритки съцветия. Растението се среща и в България, предпочитайки слънчеви места, и се отглежда предимно в градини, дворове и саксии. Най-доброто време за събиране на билката е през лятото.
Химичен състав и лечебни свойства
Ехинацеята е с богат химичен състав, като за лечебни цели се използват стъблото, цветовете и корените на растението. В състава й се наблюдават етерично масло (включително хумулен и кариофилен), гликозид, полизахарид, флавоноиди, феноли, антиоксиданти и други. Преобладават още витамини, желязо, калций, калий, магнезий, йод и селен. Благодарение на тези си лечебни свойства, ехинацеята притежава силни антибактериални и противогрипни свойства.
Ползи за здравето от приема на ехинацея
Ехинацеята предлага изключително много ползи за здравето на човека. Най-популярните ползи от приема на лечебната билка са:
- В медицината ехинацеята най-често се използва за подсилване на имунната система, при кожни заболявания и общи инфекции. Научни изследвания показват, че билката стимулира продукцията на бели кръвни клетки. За деца най-често се използват стръковете и цветовете.
- В миналото, разпространена най-вече в Северна Америка, тя става прочуто лекарство за лечение при ухапване от змии и за очистване и лекуване на гнойни рани.
- Ехинацеята може да бъде верен помощник за облекчаване на стомашни неразположения и проблеми като болки, спазми и газове. Употребата на лечебното растение подпомага храносмилането и стимулира по-доброто здраве и функциониране на стомашно-чревния тракт.
- Днес в билколечението ехинацеята се счита за една от най-добрите билки за пречистване на кръвта, специално при кожни проблеми като циреи и абсцеси, свързани със замърсена кръв.
- Билката е отлично лечебно средство при възпалени венци, тонзилити, катари в носа, синусите, белите дробове и храносмилателния тракт. Външно растението се използва за лечение на рани и язви.
Употреба на ехинацея
Ехинацеята има комплексно действие и употреба. Вече се запознахме с основните ползи, които билката ни предлага, като сега е време да разгледаме различните форми, под които се употребява. Най-често ехинацеята се приема под формата на чай, тинктура, мехлем, капсули или таблетки. Важно е при употреба на лечебното растение да се спазва препоръчителният дневен прием. Най-ефективни са екстрактите от комбинацията на корени от трите вида ехинацея, за които стана въпрос в началото на статията.
Внимание и странични ефекти
Въпреки многобройните си полезни и лечебни свойства, ехинацеята трябва да се употребява внимателно в някои случаи. Противопоказен е приемът на билката при бременни жени и кърмачки, както и при деца под 4-годишна възраст. Някои хора могат да проявят алергични реакции при консумация на ехинацея. Важна е консултацията с лекар или специалист преди започване на употреба на лечебното растение, особено ако то ще е в големи количества.
Ехинацеята е една от най-ефикасните природни средства за лечение на настинки и грип, както и за стимулиране на имунната система. В днешната статия се запознахме с най-необходимото за билката. Ако се интересувате от още разнообразна и полезна информация за лечебните растения и техните приложения, се запишете на курса “Здраве и билки” на “Българска Образователна Кибернетика”.
Запишете се за курса тук: