Цейлонска канела. Сладка подправка с лечебни свойства
Цейлонската канела се добива от цейлонското канелено дърво, което расте в Шри Ланка и някои близки държави. Тя често се използва като подправка в сладкарството и има редица полезни свойства.
Основна информация и физическа характеристика
Цейлонското канелено дърво (Cinnamomum verum, Cinnamomum zeylanicum) е малко вечнозелено дърво от семейство Лаврови (Дафинови, Lauraceae), високо от 10-15 m. Листата имат продълговата форма и са дълги от 8 до 18 cm. Те са гладки със специфичен аромат. Младите листа са червени и постепенно придобиват тъмнозелен цвят. Плодовете са лилави, дълги са 1 cm и имат костилка, съдържаща 1 семе.
Подправката всъщност се състои от изсушеното вещество под кората на дървото. Цейлонската канела има кафяв цвят, сладък вкус и приятен аромат. От дървесната кора се извлича и етерично масло, което се използва в напитки и парфюми. Някога канелата е била по-ценна дори от златото. В Древен Египет и средновековна Европа се е използвала за различни религиозни ритуали.
Ларвите на пеперудата Chilasa clytia се хранят с листата на цейлонското канелено дърво. При младите растения това може да доведе до пълна загуба на шумата. Цейлонската канела се различава доста от по-популярните видове канела, като касията и виетнамската канела.
Разпространение и химичен състав
Самото наименование на цейлонското канелено дърво идва от старото име на Шри Ланка – Цейлон. Над 80% от световните запаси от цейлонска канела идват от тази държава, но растението също се култивира в Мадагаскар, Бразилия и Индонезия. Дървото расте във влажни почви и се нуждае от пряка слънчева светлина.
Освен че съдържа голямо количество антиоксиданти, цейлонската канела е добър източник на калий, цинк, манган и витамини А и К.
Полезни качества
Защитава от сърдечни заболявания
Цейлонската канела може да понижи нивата на някои рискови фактори за развитие на сърдечносъдови заболявания. Изследвания показват, че консумирането на 1,5 g канела всеки ден води до по-ниски нива на LDL холестерол, триглицериди при хора с метаболитни заболявания, като диабет и затлъстяване.
Антиоксидантно съдържание
Канелата е отличен източник на полифеноли. Тези антиоксидантни вещества предпазват тялото от увреждащото действие на свободните радикали.
Противораково действие
Канелата има потенциално приложение за лечение и превенция на рак. Някои изследвания показват, че веществата в подправката могат да забавят растежа на раковите клетки и дори да ги унищожават.
Канелата в готварството
Канелата има приятен аромат и сладък вкус, обичан от много хора. Затова тя често се използва в сладкарството. Изключително популярни в Северна Европа са канелените рулца – вкусни печени курабии, покрити с масло и смес от канела и захар. Подправката се използва и за приготвянето на ябълкови сладкиши, мляко с ориз и други сладки изделия. Може да се добави към греяно вино или други напитки, например чай с джинджифил и канела.
Рецепта за коледни меденки с канела:
Съставки:
- 2 кафени чаши захар;
- 2 кафени чаши олио;
- 2 яйца;
- 3 с.л. течен мед;
- 1 ч.л. канела;
- 1/2 ч.л. сода бикарбонат (размита в една с.л. кисело мляко);
- 3-4 чаени чаши брашно;
- Мармалад от сливи (по желание).
Инструкции:
- Разбиват се леко яйцата със захарта;
- Към тях се добавят останалите съставки;
- Добавя се постепенно пресятото брашно до замесването на меко тесто;
- Оформят се топки с големината на орех и се подреждат в тава, покрита с хартия за печене;
- Топките се сплескват малко и отгоре се забучва парченце орех;
- Тавата се слага в загрята на 180 °C фурна се пече за около 14-16 минути;
- След като меденките изстинат могат да се слепят с мармалад.
От тази статия научихте най-важното за цейлонската канела и нейните ползи и лечебни свойства. Ако искате да задълбочите знанията си за билките и техните приложения, имате уникалната възможност да направите това, като се запишете за курса “Здраве и билки” на “Българска Образователна Кибернетика”.
В него вие ще научите още много полезни и интересни неща за използването на билки за лечение на различни здравословни проблеми, както и за профилактичната употреба на лековити растения.
Запишете се за курса тук: