Босилек. Ароматното чудо в българската кухня и медицинаекста на заглавието

Босилекът е красиво растение, което не само обогатява българската кухня, но и предлага многобройни ползи за здравето. Тази лечебна билка, чиито листа се използват като подправка за най-различни ястия, е и природен дар, който намира широко приложение в билкарството. Босилекът е известен със своя аромат и неслучайно е смятан за царски лек от древни времена. В днешната статия ще разгледаме всичко най-важно за полезната билка, като в края ще споделим и рецепта за полезен чай от босилек с джинджифил и канела.

Запишете се на курса “Здраве и билки” на “Българска Образователна Кибернетика”, за да придобиете по-обширна информация за билколечението.

Основна информация за босилека

Босилекът (Ocimum basilicum), известен още и като “царска билка”, е едногодишно тревисто растение от семейство Устноцветни. Билката има кръгли, островърхи листа в зелен цвят, а разновидностите наброяват над шестдесет. Историята на босилека се проследява още от далечни времена, като расте в много региони по целия свят, но първите места, на които се е появил, са Индия, Африка и Азия. Като билка и подправка се използва надземната част на лечебното растение, най-често пресните стръкове, като се бере по време на цъфтежа, а за сушене преди него. 

Босилекът е широко разпространен и в България, като предпочита слънчеви места и добре дренирани почви. В световен мащаб се срещат различни видове босилек, като най-разпространените са индийски, английски и арабски.

Състав и лечебни вещества

Босилекът като лечебно растение намира широко приложение в билколечението. Билката има антисептично, болкоуспокояващо, противоспазматично, противовъзпалително и леко възбуждащо действие. В богатия химичен състав на босилека се срещат витамини (включително С, К и А), желязо, калций, магнезий, манган, фибри и калий. Освен това съдържа и множество биоактивни съставки като етерични масла, флавоноиди и полифеноли. 

Босилек-билка

Ползи за здравето от босилек

Редица изследвания подкрепят многобройните ползи за здравето от употребата на босилек. Най-важните и съществени от тях са:

  • Босилекът съдържа високи нива на антиоксиданти, които помагат на организма да се бори с различни състояния, особено за неутрализирането на свободните радикали в организма. По този начин билката е полезна при риск от хронични заболявания.
  • Босилекът е ефикасен помощник за стимулиране на храносмилателния процес, както и подобрява апетита. Билката може да помогне за облекчаване на стомашни неразположения, подуване и газове.
  • Благодарение на високото си съдържание на витамини, босилекът е идеален помощник за по-добро укрепване на имунната система. Той може да повиши производството на антитела и да укрепи тялото срещу различни инфекции и проблеми.
  • Употребата на босилек може да помогне за стимулиране и поддържане на здрава кръвоносна система, тъй като билката подобрява циркулацията на кръвта. Хpaнитeлнитe вещества, които се cъдъpжат в лечебното растение, ca oт cъщecтвeнo знaчeниe зa cъpдeчнo-cъдoвитe зaбoлявaния.
  • Екстрактите от босилек имат способността да помагат при борбата със заразни заболявания, благодарение на своите антибактериални свойства. Билката се използва традиционно за лечение на рани, инфекции и други подобни проблеми.

Интересни факти

  1. Интересен факт е, че босилекът намира широко приложение и в ароматерапията.
  2. Свещеният индийски босилек има приложение за намаляване на кръвната захар и при дихателни проблеми като кашлица и бронхит.
  3. Силният аромат на босилека притежава способността да отблъсква насекоми като мухи и комари.

Рецепта за полезен чай от босилек с джинджифил и канела

Чаят от босилек с джинджифил и канела се използва при настинки, когато те са в самото начало. И джинджифилът, и канелата са известни със своите затоплящи свойства. А в компанията на босилек те придобиват антибактериални свойства и помагат за бързото справяне с настинката. Тази природна напитка се използва и за отслабване, и за поддържане на здравето в периода на вирусни инфекции. 

Рецептата е следната: Оставете водата да заври, след което добавете към нея резен джинджифил и половин пръчка канела. Варете под капак 2,3 минути, след което добавете листата босилек и изключете котлона. Охладете до 60 градуса по Целзий, добавете мед и лимон. Лечебният чай е готов.🙂

Босилек-билка2

Странични ефекти и внимание при употреба

Босилекът е безопасна за употреба билка, но все пак трябва да бъдем внимателни с нея в някои случаи. Хората с алергии към растения от семейство Устноцветни, като лавандула и мента, трябва да внимават с употреба и на босилека. При взаимодействие с лекарства, приемът на лечебното растение може да предизвика нежелани реакции. Трябва да се избягва употребата на босилек в големи количества от жени по време на бременност и кърмене.

Босилекът, предлагайки ни многобройни ползи за здравето, благодарение на своите лечебни свойства и вещества, е истинското ароматно чудо в българската кухня и медицина. Ако искате да задълбочите знанията си за билките и техните приложения, както и да откриете нови възможности за по-добро здраве и благополучие, се запишете на курса “Здраве и билки” на “Българска Образователна Кибернетика”.

Запишете се за курса тук:

КАТЕГОРИИ

запишете се в нашия бюлетин напълно
БЕЗПЛАТНО!

…само записалите се за БЕЗПЛАТНИЯ бюлетин, ще получат едни от най-ценните уроци по финансова грамотност.

.